Mladá pětičlenná rodina si splnila sen o bydlení v souladu s přírodou. Nyní je jejich domovem pasivní dům na náhorní plošině s širokým výhledem do údolí a terasou krytou vinicí, který velice úsporně hospodaří s vodou v krajině díky kořenové čističce, jímce na dešťovou vodu a zelené střeše. Díky těmto opatřením se daří zadržovat vodu v lokalitě, která trpí suchem. V letních měsících se okolí domu i dům samotný ochlazují pomocí zelené střechy. Dům je navíc postavený ze snadno recyklovatelných materiálů a hraje si s přírodním vytápěním díky orientaci oken k jihozápadu a fotovoltaiky na střeše.
Zdravý dům z přírodních materiálů
Nadace Partnerství - Adapterra Awards, Vojta Herout
Autor:
Akad.arch.Aleš Brotánek a spoluautoři Ing.arch. Jan Praisler a Ing.Pavel Minář
Investor:
Zuzana Čítková a Ondřej Čítek
Zhotovitel:
EP Stavby s.r.o., Brněnská, 69501 Hodonín
Zdroj:
Typ:
Umístění:
Chodouň, okres Beroun
GPS:
49° 53' 43.90" N, 13° 59' 27.80" E
Kraj:
Středočeský kraj
Země:
Czech Republic
Detaily projektu
Jak to funguje?
Hospodaření s vodou
Sucho v dané lokalitě je řešeno hned několik opatřeními. Plocha šikmých střech je ozeleněná rozchodníky, které zadržují vodu a podporují ochlazování domu a jeho okolí. Rovné střešní plochy slouží pro rychlé jímání dešťových srážek, a proto je majitelé ošetřili pouze vrstvou kačírku, aby bylo možné i nejčastější letní desetiminutové přeháňky jímat k zálivce pro pěstování zeleniny.
Veškeré odpadní vody z domu řeší vlastní kořenová čistírna. V prvním stupni protéká čtyřkomorovým septikem a pokračuje horizontálně i vertikálně přes kořenový systém do jímky společné jak pro dešťovou tak odpadní vodu. Jímka má objem 5 kubíků.
Teplo domova
Teplota a vlhkost uvnitř domu se vyrovnává vnitřními hliněnými omítkami. Stínění zajišťují dřevěné lamelové panely umístěné v několika částech okolo domu. Díky orientaci a velikosti oken se v zimě snižují nároky na vytápění, v létě zase pergola porostlá vinnou révou dostatečně stíní, aby se dům nepřehříval. Dokud réva dostatečně nevyroste, chrání okna jednoduché vnější rolety.
Teplo domova a teplou vodu si majitelé zajišťují převážně z obnovitelných zdrojů ze slunce přímo z fotovoltaiky umístěné na střeše a nepřímo spalováním dřeva v malých kamnech. Ročně spotřebují pouze 1 kubík dřeva. Výjimečně, když je potřeba rychle ohřát vodu, využívají energii od Nano energies. Zdravé vnitřní prostředí zajišťuje čidlem CO2 cíleně řízená výměna vzduchu s rekuperací tepla podle aktuální potřeby.
Dobrovolná skromnost V duchu dobrovolné skromnosti si majitelé rozhodli pořídit pouze jednopatrový dům se zastavěnou plochou 120 metrů čtverečních, z toho užitnou plochou 97 metrů čtverečních. Pro stavbu použili snadno recyklovatelné materiály jako je lokální dřevo na konstrukci, místní jíl na vnitřní omítky a foukanou celulózu na tepelnou izolaci.
Díky jednotlivým opatřením se daří zadržovat vodu v okolí domu, snižovat spotřebu pitné vody, zvyšovat biodiverzitu díky zelené střeše a permakulturní zahradě a díky nízké energetické náročnosti a použitým přírodním a snadno odbouratelným materiálům se celkově snižuje ekologická stopa domu.
Co řeší?
Cílem výstavby rodinného pasivního domu bylo vytvoření příjemného prostředí rodinného domu, který by uspokojoval potřeby majitelů a zároveň byl v souladu s přírodou. Pro výstavbu byly využity výhradně přírodní a lokální materiály. Dům má vlastnosti téměř nulové stavby s minimální ekologickou stopou a míří k soběstačnosti.
Lokalita na kopci trpí suchem, a proto se návrh domu snaží toto riziko řešit jednotlivými opatřeními, jako je jímání dešťové vody, přečišťování černé a šedé vody kořenovou čističkou a osázení střechy vegetací.
Dalším rizikem jsou vysoké letní teploty, které řeší zelená střecha, vinná réva a dřevěné lamelové panely po obvodu domu, které slouží jako stínění.
Kompletní informace o tomto příkladu dobré praxe najdete na stránkách soutěže Adapterra Awards.