Pivovar Radegast: Biologické čištění dešťových vod

Pivovar Radegast je v oblasti ochrany vodních zdrojů dlouhodobě aktivní. Nošovický pivovar jde příkladem a snaží se inspirovat ostatní, podporuje projekty změřené na zadržování vody v krajině nebo vyzdvihuje úspěšné a fungující projekty ostatních. Pivovar Radegast v letech 2002 až 2003 vytvořil systém propojených rybníčků, které přírodním způsobem čistí dešťovou a drenážní vodu odtékající z pivovaru. Tyto rybníčky zároveň zvyšují rozmanitost biotopů v nivě řeky Morávky.

Proces čištění nastává při průtoku dešťové vody rybníčky, kdy se přirozeným způsobem odbourává zbytkové organické znečištění. Od vybudování rybníčků se podařilo vyčistit přes 1 000 000 m3 dešťové vody. Díky tomu se každý rok vyčistí průměrně přes 22 velkých 50metrových bazénů vody.

Investor:

Pivovar Radegast (skupina Plzeňský Prazdroj)

Zhotovitel:

Pivovar Radegast, Agentura ochrany přírody ČR, CHKO Beskydy

Datum od:

2002

Cena:

6 mil. Kč

Sněhová vločka
Sněhová vločka

GPS:

49° 39' 42.32" N, 18° 25' 25.28" E

Kraj:

Moravskoslezský kraj

Země:

Česko

Detaily projektu

Jak to funguje?

Jedná se o unikátní systém biologického dočištění dešťových vod odváděných z areálu pivovaru v Nošovicích. K procesu čištění dochází při průtoku dešťové vody rybníčky, kdy dochází k přirozenému odbourávání zbytkového organického znečištění. Díky rybníčkům Pivovar Radegast dosáhl požadovaného stupně dočištění dešťových vod netradičním způsobem, který nenarušil vzhled údolní nivy řeky Morávky a současně tuto část řeky revitalizoval.

Co řeší?

Dlouhodobým cílem tohoto unikátního projektu je kromě dočisťování vod také zvýšení rozmanitosti biotopů v nivě Morávky. Do této oblasti se také navrátila původní fauna a flora. Pivovar zde vysázel asi 300 kusů dřevin, které v lokalitě původně rostly a patří do ní. Mezi vysazenými dřevinami byly například střemcha obecná, jilm vaz, olše lepkavá, javor mléč, jasan ztepilý, lípa srdčitá, dub letní, třešeň ptačí či různé druhy vrb. K obyvatelům lokality se postupně zařadily užovka obojková, skokan zelený, mlok skvrnitý nebo ondatra pižmová.

Původní stav

Rybníčky byly vybudovány jako soustava propojených nádrží v lužním porostu nivy řeky Morávky. Tento porost byl dříve součástí rozvětveného řečiště Morávky. V důsledku změn krajiny a regulací koryta Morávky se původní několikasetmetrové řečiště zúžilo, říční ramena zanikla a zarostla lužním lesem. Stavbou rybníčků došlo na malé ploše k obnově typického biotopu tůní a účelové stavby s přírodním prostředím.

Náklady na údržbu

O rybníčky se starají zaměstnanci Pivovaru Radegast. Snaží se do systému co nejméně zasahovat, provádí pouze pravidelnou údržbu a čištění areálu. Každý den areál kontrolují, pravidelně sekají trávu a čistí spojovací potůčky mezi nádržemi, odklízejí spadlé dřeviny a čerpají sedimenty z usazovacího prostoru na přítoku vody.

Výzvy

Přírodě blízký způsob čištění bez nároků na spotřebu energie vznikl ve spolupráci s ochránci přírody. Projekt by realizován ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody ČR a CHKO Beskydy.