Mokřady v ostravské zoologické zahradě

Mokřady v Zoo Ostrava otevřeli v roce 2015 jako unikátní naučnou stezku zaměřenou na obojživelníky. Expozice vznikla na dosud nevyužívaném území na konci rybniční sítě, kde přibylo několik mokřadních ploch. Těmi návštěvníci procházejí po dřevěném povalovém chodníku. Naučná mýtina s informačními panely prezentuje význam mokřadů a nutnost ochrany těchto biologicky velmi cenných území. Tůňky následně zoo vyhloubilo i na dalších místech přírodního lesnatého areálu.

Autor:

Ing. Alexej Kumpošt, projektant

Investor:

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava, p. o.

Zhotovitel:

K2 stavební Moravia s. r. o.

Datum od:

2014

Datum do:

2015

Cena:

6 755 000 Kč

Sněhová vločka
Sněhová vločka

Umístění:

Michálkovická 197, 710 00 Slezská Ostrava, okres Ostrava

GPS:

49° 50' 56.52" N, 18° 19' 30.50" E

Kraj:

Moravskoslezský kraj

Země:

Česká republika

Detaily projektu

Jak to funguje?

Mokřady v Zoo Ostrava fungují na několika úrovních. Ekologická funkce spočívá ve vytvoření tůněk a mokřadních ploch, které poskytují vhodné biotopy pro obojživelníky, čímž podporují jejich rozmnožování a přežití.

Vodohospodářská funkce mokřadů zahrnuje zachycování dešťové vody, která by jinak odtekla, a její postupné uvolňování do okolního prostředí. Kromě hloubení tůní v zoo zachycují dešťovou vodu také z hektarového skleníkového komplexu do podzemního tanku. Zachycenou vodou posléze zavlažují výsadbu ve třech pěstebních sklenících, případně další zeleň v zoo.

Na vyhlídce Čitván v roce 2011 vybudovali také zelenou střechu, která rovněž přispívá k zadržování vody v městském prostředí.

Co řeší?

Mokřady hrají klíčovou roli v zachycování a udržování vody v krajině, což pomáhá předcházet nejen povodním, ale také zvládat období sucha. Zlepšují biodiverzitu, poskytují vhodné prostředí pro obojživelníky a tím přispívají k celkové biologické rozmanitosti oblasti. Opomenout nesmíme ani edukační přínos, kdy informační panely na naučné stezce zvyšují povědomí návštěvníků o významu mokřadů a nutnosti jejich ochrany.

Kompletní informace o tomto příkladu dobré praxe najdete na stránkách soutěže Adapterra Awards.