Mezinárodní den ptactva už slavíme téměr sto let.
Prvního dubna slavíme Mezinárodní den ptactva! Tento den je věnován ochraně a oslavě našich opeřených přátel. Ptáci hrají klíčovou roli v ekosystémech po celém světě, a proto je důležité chránit jejich přirozená prostředí a podporovat jejich přežití. Připojte se k nám a oslavte tento den pozorováním ptáků, účastí na ochranářských akcích nebo jednoduše sdílením informací o důležitosti ptactva.
Na aprílový den, kdy je v plném proudu pohyb tažných ptáků, byla roku 1906 podepsána Mezinárodní konvence o ochraně užitečného ptactva. Československá republika k této konvenci přistoupila roku 1924, ovšem předtím se u nás slavil „Den ptáků“ v rámci Rakousko-Uherské monarchie, a to od roku 1900. Takže je to nepochybně akce s historií.
Pokud vás na jaře i na podzim fascinují hejna tažných ptáků mířících přes půl světa na ta samá místa, nenechte si ujít přednášku s názvem Ptačí migrace – přírodní zázrak se bude konat ve středu 2. dubna 2025 od 16:00 hodin v přednáškovém sále u vstupu do Zoo Ostrava. Přednášejícími budou Otakar Závalský a Marie Hánová ze Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava. Tato přednáška se zaměří na fascinující fenomén ptačí migrace, který je jedním z nejúžasnějších přírodních jevů. Účastníci se dozvědí více o tom, jak ptáci překonávají obrovské vzdálenosti, jaké výzvy musí během migrace překonávat a jaké strategie používají k navigaci.
A pro ty z vás, kdo mají ptačí jméno, má zoologická zahrada Ostrava již tradičně připravenou slevu na vstupném 🐦
Den ptactva bude oslaven také v sobotu 5. dubna a těšit se můžete na procházku s ornitologem a na rozmanité aktivity pro děti i pro dospělé.
Vydejte se pozorovat ptactvo do přírody!
Pokud ale dáváte přednost přírodním lokalitám, vyberte si třeba některou z naučných stezek. Do naší mapy zajímavých míst jsme kromě vzděávacích center zaznamenali naučné stezky v Moravskoslezském kraji, takže možnosti jsou opravdu nepřeberné.
Vydejte se například do některé z Ptačích oblastí. Bohatá hejna ptactva se vám podaří pozorovat určitě na lokalitách jako jsou Kozmické ptačí louky nebo Děhylovský potok a rybník Štěpán. Pokud budete mít štěstí, můžete potkat například čápa černého (Ciconia nigra) nebo čejku chocholatou (Vanellus vanellus), kteří se vyskytují i na Kozmických ptačích loukách.
Zdroje fotografií: čáp černý – eBird a čejka chocholatá – eBird
Tak přejeme úspěsný let!